28.04.2013

Umierająca Łucka

Czas wyjątkowo odcisnął piętno na kamienicach znajdujących się przy ulicy Łuckiej. Znajdziemy tutaj XIX-wieczne czynszówki, wśród których ta, przy Łuckiej 8 należąca niegdyś do Abrama Włodawera jest najstarszą na Woli. Wybudowana w 1878 roku, nie ucierpiała podczas II wojny światowej. Kamienica została wpisana do rejestru zabytków w 1992 roku. Jej stan techniczny jest fatalny, okna zostały zamurowane, zbudowano specjalny daszek chroniący przechodniów przed spadającymi kawałkami budynku.

Idąc dalej ulicą Łucką od ulicy Żelaznej, po prawej stronie znajduje się podwórko, a na nim kamienica pod numerem 10. Jeszcze niedawno można było tam zobaczyć przedwojenną prasę. Nie wiadomo jaki spotkał ją lost. Ponadto, do niedawna wejście do oficyny fabryki Chaskiela i Józefa Cukierwaarów było możliwe. Obecnie drzwi są zabite deskami, a ludzie zostali wyeksmitowani z popadającej w ruinę kamienicy.
® 0-22 - Podwórko przy Łuckiej 10
® 0-22 - Wnętrze kamienicy przy Łuckiej 10
® 0-22 - Wnętrze kamienicy przy Łuckiej 10
® 0-22 - Podwórko przy Łuckiej 10
Idąc dalej mijamy budynek nr.12 w którym znajduje się warsztat samochodowy oraz kamienicę przy Łuckiej 14, która została wybudowana w 1900 roku i należała kiedyś do Arona Oppenheima. W podwórku znajduje się kilkupiętrowa oficyna. Podobnie jak jej sąsiadki spod numeru 8 i 10, kamienica jest w bardzo złym stanie. Bardzo możliwe, że w dalszym ciągu nikt nie będzie interesował się kamienicami do momentu ich zawalenia się. Szkoda, bo coraz mniej takich miejsc w naszej Warszawie. Obym się mylił..

® 0-22 - Wnętrze kamienicy przy Łuckiej 14

1 komentarz:

  1. Chodziłem tu i ja , tak jak chodzę ulicami warszawskiej Pragi............ Wszystko to odejdzie w zapomnienie i nie bedzie ducha miasta: Pozdrawiam Vojtek

    OdpowiedzUsuń